Vědomé oblékání

vedome-oblekaniNa mých přednáškách chtějí často vědět ženy, jak je vnímám, do jakého stylového typu patří.

Jasně, že vám můžu říct, jak vypadáte, který styl je na vás vidět, ale dokážu vám na první pohled říct jen můj pocit z vaší vizuální podoby. Ve skutečnosti můžete mást – nejen mně, ale hlavně sebe. Můžete vypadat na první pohled jako krásná elegantní žena v klasickém kostýmku, s krásnými lodičkami na nohou, s kabelkou do ruky s lakované kůže…. Jenže jste to opravdu vy – elegantní dáma s dokonalým outfitem, nebo jste naučila oblékat v tomto stylu, protože jste to odkoukala od maminky, nebo vás to naučil váš elegantní manžel nebo jste nastoupila po škole do banky, a protože tam pracují kolem vás samé elegantní ženy, přijala jste toto oblečení za své? Je to opravdu styl vaší duše nebo matete své okolí, ale i sama sebe?

Jak poznat kým jsme doopravdy a co jsou v nás převzaté cizí programy? Existuje spousta metod, jak hledat své pravé já. Moje metoda je docela jednoduchá. Protože to, zda je váš potencionální budoucí manžel kliďas, cholerik, lenoch nebo v depresi – na to potřebujeme dost dlouhý čas na poznání jeho osobnosti. Na to, co má na sobě a jaké je jeho nejoblíbenější oblečení nepotřebujete žádné složité hledání a metody. To prostě vidíte. A já vás naučím vidět za oblečením to, co byste jinak museli hledat v pracovně terapeuta.

Jednou mi volala moje dobrá známá, že má kamarádku, která prochází osobní transformací a že by ráda, kdybych jí udělala osobní stylovou konzultaci. Jak se mi později tato paní přiznala, očekávala, že se ode mě dozví klasické indicie jako například jaké má nosit barvy, jaký typ oblečení se k hodí k její postavě a co nosit na byznys příležitosti.

Když obě ženy vystoupily z auta, viděla jsem vedle své kamarádky za vraty krásnou, na první pohled avantgardní ženu. Byla oblečená do volných lněných šatů z přírodní bílé, na hlavě jí zářily krásně zrzavé vlasy. Na nohou měla obuté sandále z měkké kůže, se štepováním silnou režnou nití a podrážkou ze surové gumy. Jak jsem řekla, vše, co měla na sobě, byly klasické signály na první pohled krásně avantgardní bytosti. Její úsměv byl plný vnitřního sluníčka a já jsem si říkala, že to budeme mít spolu velmi jednoduché. Jen kabelka se mi moc nezdála, trochu z tohoto stylu vybočovala, ale to se stává často, že sáhneme vedle, pokud nejsme seznámeni se zákonitostmi našeho stylu.
Tahle paní byla velmi milá, chytrá, inteligentní, dělala manažerku v úspěšné firmě a já cítila, že něco nehraje. Vzhled byl avantgardní, její osobnost nikoliv. Osobnosti avantgardního typu jsou totiž velmi kreativní a zároveň tak trochu bohémské… se špičkovou manažerkou mi to nešlo dohromady. Čím více jsme odhalovaly její životní příběh, tím více jsem byla přesvědčená, že její avantgardní styl je jen hra, jen prožívaná role, do které se nastylizovala, ale role, která ji nevystihuje. Začalo mi být naprosto jasné, že její styl je ležérní. Když jsem jí povídala o ležérním stylu, bylo naprosto viditelně cítit, jak souzní s tím, o čem povídám a jak jí je tento styl vlastně velmi blízký. Krásná a dokonalá proměna přišla velmi brzy. Nejprve šly na řadu vlasy, které změnily – i s nepředstíranou nevolí její kadeřnice – barvu z hřejivé měděné na tmavě plavou, následovaly první nákupy, kdy jsem pro ni našla ležérní oblečení už ne v teplých podzimních odstínech, ale ve studených letních – jako je šedá, nebesky modrá a studená přírodní lněná s nádechem do šedého odstínu. Prostě naprostá a totální proměna. Dnes, s odstupem času potkávám velmi silnou a sebevědomou ženu, která si váží svých nádherných vlastností ležérních žen a vysílá kolem sebe spokojenost a nádhernou, stabilizovanou energii.

Moje práce nespočívá v oblečení povrchu. S povrchem pracuje většina stylistů. Já sama to nazývám stará energie a nová energie. Stará – znamená, že vnímáme naše tělo odpojené od naší duše, od našeho srdce, od emocí… Můj způsob nacházení toho pravého oblečení spočívá ve vnímání neoddělitelných součástí celé naší bytosti. Je to stejné jako s celostní medicínou. Alopatická medicína pracuje s viditelnou nemocí, neléčí člověka, ale chorobu. Alternativní léčení vnímá duši člověka stejně důležitou jako funkci těla. Je to neoddělitelná součást, kterou alternativní způsoby léčí dohromady. Stejně tak klasický způsob stylového poradenství neobléká člověka, ale pouze tělo. Můj způsob je v podstatě taky takový alternativní způsob oblékání.

Vždy říkám na konci mých přednášek, když ženy chtějí vědět, jaký stylový typ je ten jejich: ano, můžeme vypadat jako avantgardní, ale může to být pouze naše dobře zahraná role. Pokud hrajeme role vědomě, to znamená, že si s oblečením pouze hrajeme, ale ve skutečnosti víme, kdo jsme a tak se taky oblékáme po většinu času, pak to může být v pořádku.

Naše oblečení pokrývá devadesát procent našeho těla. Nosíme-li oblečení elegantní, pak věřte, že naše tělo přijímá energii nošeného obalu. A pak se taky jako elegantní ženy budeme chovat. Je-li naše osobnost v souladu s vnějším obalem, pak mezi interiérem a exteriérem panuje harmonie. Pokud tomu tak není, vysíláme do okolí chaos a co je ještě horší, chaos máme v sobě.

Dneska je velmi oblíbené a diskutované téma zákona přitažlivosti. Ten funguje na zákonitosti toho, na co myslíme – to dostáváme. Učíme se pracovat se svou myslí, respektive se svým emočním naladěním tak, abychom se dostali do pozitivního naladění, protože v tom případě, se kolem nás začne odvíjet pozitivní realita.

Zákon přitažlivosti naprosto stejně funguje s našim oblečením. Budeme-li nosit oblečení ženy sportovní, budeme vysílat sportovní energii. Budeme se chovat jako silné, dominantní osobnosti, budeme více hlučné, více rychlé a otevřeně komunikativní. Stačí jen, že se zamilujeme do sportovního partnera a budeme s ním jezdit na kole, hrát tenis a po večerech běhat. Nosit tenisky a pohodlné funkční oblečení. Jestliže ovšem naše vnitřní vybavení bude jiné, pak naše tělo bude zažívat únavu, vyčerpání a nakonec celá tato hra na někoho jiného vyústí v nemoc, nebo únavový syndrom. A my už nebudeme chtít ani jezdit na kole ani běhat několik kilometrů jako předtím. Náš partner se diví, co se to s námi stalo. A my to vlastně ani nebudeme vědět. Věta: ty mě nemáš rád takovou, jaká jsem doopravdy, je větou, začínající krizi ve vztahu.

Pochopení, kdo ve skutečnosti jsme, vede k nádhernému prozření a harmonii v našem životě. Přestaneme hrát role a pak se nám nemůže stát, že si najdeme naprosto nekompatibilního partnera, kterému zahrajeme ne úvod někoho jiného a pak, když nás ta vyčerpávající hra přestane bavit a budeme se chtít vrátit do své přirozené role, půjde to velmi nesnadno.

Nejde jen o to, co máme na sobě – v této velké hře na oblečení se naučíme chápat nejen sebe, ale i naše partnery, děti a kolegy v práci. Zákon přitažlivosti už umíme chápat ve vztahu k naší realitě. A já vás ho naučím používat ve vztahu k tomu, co máte na sobě. Pokud sladíte svou osobnost s vašim oblečením, máte vyhráno.